FCHD logo 2018-19 Hellenic League logo

Hellenic League

Uhlsport

 

Before this season

 

Final League Tables


      Premier Division
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Wantage Town                     36   22    7    7   81   42   73
   2  Brimscombe & Thrupp              36   22    5    9   74   47   71
   3  Brackley Town Saints             36   22    4   10   71   47   70
   4  Bishops Cleeve                   36   20    9    7   80   47   69
   5  Shrivenham                       36   19    4   13   66   62   61
   6  Windsor [Berkshire]              36   18    6   12   67   46   60
   7  Ascot United                     36   15   12    9   72   49   57
   8  Flackwell Heath                  36   14   10   12   49   48   52
   9  Binfield                         36   14    8   14   59   62   50
  10  Royal Wootton Bassett Town       36   14    7   15   66   71   49
  11  Lydney Town                      36   14    6   16   56   69   48
  12  Holmer Green                     36   14    6   16   47   65   48
  13  Fairford Town                    36   13    4   19   52   66   43
  14  Virginia Water                   36   10   12   14   50   52   42
  15  Tuffley Rovers                   36    9   10   17   57   68   37
  16  Longlevens                       36   11    4   21   52   64   37
  17  Ardley United                    36   10    7   19   59   77   37
  18  Reading City                     36   10    1   25   50   82   31
  19  Abingdon United                  36    8    4   24   36   80   28

      Division One East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Burnham                          24   17    3    4   85   29   54
   2  Thame Rangers                    24   14    8    2   51   35   50
   3  A F C Aldermaston                24   14    3    7   63   39   45
   4  Holyport                         24   13    5    6   53   22   44
   5  Didcot Town Development          24   13    2    9   47   33   41
   6  Wokingham & Emmbrook             24   11    4    9   44   46   37
   7  Wallingford Town                 24   10    5    9   47   49   35
   8  Chalvey (WMC) Sports             24   10    4   10   56   44   34
   9  Penn & Tylers Green              24   10    1   13   46   52   31
  10  Milton United (Oxon)             24    8    5   11   38   37   29
  11  Woodley United                   24    5    5   14   44   66   20
  12  Abingdon Town                    24    5    2   17   37  112   17
  13  Chinnor                          24    2    1   21   25   72    7
      Bicester Town                    Record expunged

      Division One West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Easington Sports                 22   17    1    4   61   13   52
   2  Cheltenham Saracens              22   16    1    5   78   26   49
   3  Thornbury Town                   22   15    3    4   65   23   48
   4  Malmesbury Victoria              22   15    1    6   83   25   46
   5  Clanfield                        22   13    4    5   50   26   43
   6  Kidlington Development           22   12    3    7   72   35   39
   7  Almondsbury                      22   11    4    7   58   30   37
   8  Cirencester Town Dev             22    7    1   14   50   54   22
   9  Newent Town                      22    6    4   12   32   56   22
  10  Pewsey Vale                      22    5    4   13   37   62   19
  11  Tytherington Rocks               22    1    0   21   15  109    3
  12  New College Swindon              22    1    0   21   10  152    3
      Carterton                        Record expunged
      North Leigh United               Record expunged

      Division Two East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Long Crendon                     28   25    2    1  118   18   77
   2  Langley [Berkshire]              28   24    2    2  106   18   74
   3  Penn & Tylers Green Development  28   24    2    2   96   27   74
   4  Thatcham Town Development        28   14    5    9   59   45   47
   5  Yateley United                   28   13    4   11   61   46   43
   6  Stokenchurch                     28   13    4   11   51   66   43
   7  Virginia Water Development       28   10    8   10   52   46   38
   8  Risborough Rangers reserves      28    9    7   12   42   56   34
   9  Chalfont Wasps                   28    8    5   15   37   62   29
  10  Chalvey Sports reserves          28    8    2   18   31   89   26
  11  Taplow United                    28    6    6   16   42   88   24
  12  Chinnor reserves                 28    7    3   18   34   81   24
  13  Wallingford Town reserves        28    5    8   15   38   67   23
  14  Aston Clinton reserves           28    6    4   18   50   72   22
  15  Old Bradwell United Development  28    5    4   19   34   70   19

      Division Two West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Moreton Rangers                  24   19    1    4   89   23   58
   2  Wantage Town Development         24   17    3    4   80   36   54
   3  Abingdon United Development      24   17    2    5   68   27   53
   4  Adderbury Park                   24   14    3    7   71   35   45
   5  Bourton Rovers                   24   14    3    7   64   33   45
   6  Highworth Town reserves          24   14    3    7   62   45   45
   7  Headington Amateurs              24   13    4    7   53   35   43
   8  Clanfield [Oxfordshire] Develop  24    6    6   12   37   60   24
   9  Brimscombe & Thrupp reserves     24    6    4   14   44   75   22
  10  Shrivenham Development           24    6    3   15   38   58   21
  11  Faringdon Town                   24    5    2   17   38   74   17
  12  Newent Town reserves             24    3    4   17   33   93   13
  13  Woodstock Town                   24    2    2   20   32  115    8
      Abingdon Town reserves           Record expunged
      Carterton Development            Record expunged

Following this season



League Cups

 

League Challenge Cup

Preliminary Round

Round 1

Round 2

Round 3

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Ardley United, 6/5/19)

 

Supplementary Cup (Bluefin Sports)

Round 1

Round 2

Round 3

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Thame Rangers, 27/4/19)

 

Floodlit Cup (Perpetua Press)

Round 1

Round 2

Round 3

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Fairford Town, 9/4/19)

 

Chairman's Challenge Cup

Round 1

Round 2

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Chinnor, 30/4/19)

 

Division One Subsidiary Cup

Group Stage

Group A

  Abin Didc Milt Wall
Abingdon Town   1-0 2-0 3-2
Didcot Town Development 1-1   5-1 2-0
Milton United 1-4 1-3   0-5
Wallingford Town 4-1 0-1 4-2  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Didcot Town Develop.  6   4   1   1  12   4  13
  2 Abingdon Town         6   4   1   1  12   8  13
  3 Wallingford Town      6   3   0   3  15   9   9
  4 Milton United         6   0   0   6   5  23   0

Group B

  Alde Holy Woki Wood
AFC Aldermaston   1-4 4-1 1-3
Holyport 6-0   3-3 6-0
Wokingham & Emmbrook 3-3 1-2   1-2
Woodley United 1-2 2-4 1-3  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Holyport              6   5   1   0  25   7  16
  2 AFC Aldermaston       6   2   1   3  11  18   7
  3 Woodley United        6   2   0   4   9  17   6
  4 Wokingham & Emmbrook  6   1   2   3  12  15   5

Group C

  Easi Kidl Tham
Easington Sports   1-0 3-1
Kidlington Development 1-2   0-3
Thame Rangers 0-3 3-2  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Easington Sports      4   4   0   0   9   2  12
  2 Thame Rangers         4   2   0   2   7   8   6
  3 Kidlington Devel'ment 4   0   0   4   3   9   6

Group D

  Clan NewC NLU
Clanfield 85   4-1 8-3
New College Swindon 1-8   2-0
North Leigh United 3-2 8-0  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Clanfield 85          4   3   0   1  22   8   9
  2 North Leigh United    4   2   0   2  14  12   6
  3 New College Swindon   4   1   0   3   4  20   3

Group E

  Burn Chal Chin Penn
Burnham   5-2 6-1 7-2
Chalvey Sports 1-4   4-2 5-3
Chinnor 0-5 0-1   2-1
Penn & Tylers Green 3-8 3-2 1-0  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Burnham               6   6   0   0  35   9  18
  2 Chalvey Sports        6   3   0   3  15  17   9
  3 Penn & Tylers Green   6   2   0   4  13  24   6
  4 Chinnor               6   1   0   5   5  18   3

Group F

  Chel Cire Malm Pews
Cheltenham Saracens   3-2 4-1 1-1
Cirencester Town 4-2   6-0 2-1
Malmesbury Victoria 4-4 6-1   3-1
Pewsey Vale 3-1 3-1 1-2  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Malmesbury Victoria   6   3   1   2  16  17  10
  2 Cirencester Town Dev  6   3   0   3  16  15   9
  3 Cheltenham Saracens   6   2   2   2  15  15   8
  4 Pewsey Vale           6   2   1   3  10  10   7

Group G

  Almo Newe Thor Tyth
Almondsbury   4-3 3-1 7-2
Newent Town 1-5   4-2 7-0
Thornbury Town 2-3 2-0   6-0
Tytherington Rocks 0-6 1-3 1-5  
Pos Name                Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Almondsbury           6   6   0   0  28   9  18
  2 Thornbury Town        6   3   0   3  18  11   9
  3 Newent Town           6   3   0   3  18  14   9
  4 Tytherington Rocks    6   0   0   6   4  34   0

Round 1

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Newent Town, 4/5/19)

 
<< Previous season  Hellenic League Overview 
2018-19 season summary page  F.C.H.D. Homepage

Please acknowledge the F.C.H.D. when using this information elsewhere