FCHD logo 2015-16 Somerset County League logo

Somerset County League

Before this season

 

Final League Tables


      Premier Division
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Bishop's Lydeard                 32   22    8    2   90   28   74
   2  Nailsea & Tickenham              32   21    7    4   77   27   70
   3  Watchet Town                     32   22    2    8   76   33   68
   4  Shirehampton                     32   20    6    6  101   47   66
   5  Odd Down reserves                31   18    5    8   63   44   56 *
   6  Nailsea United                   32   17    3   12   79   53   54
   7  Fry Club                         32   14    7   11   82   49   49
   8  Bridgwater Town reserves         32   13    6   13   79   74   43 #
   9  Wrington & Redhill               32   13    7   12   59   53   41 !
  10  Yatton Athletic                  32   13    2   17   61   83   41
  11  Staplegrove                      32   12    4   16   58   59   40
  12  Clevedon United                  32   10    4   18   49   62   34
  13  Chilcompton Sports               31    9    5   17   72   74   32
  14  Berrow                           32   10    1   21   56   77   31
  15  Dundry Athletic                  32    8    7   17   42   73   31
  16  Clutton                          32    8    4   20   43   95   28
  17  Cutters Friday Bristol           32    1    2   29   21  177    5
      Frome Collegians                 Record expunged
One game was left unplayed
* - Odd Down reserves 3 points deducted
# - Bridgwater Town reserves 2 points deducted
! - Wrington & Redhill 5 points deducted

      Division One East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Shepton Mallet reserves          26   22    3    1   68   16   69
   2  Stockwood Wanderers              26   22    1    3   73   28   67
   3  Larkhall Athletic reserves       26   17    5    4   73   34   56
   4  Peasedown Athletic               26   12    5    9   59   36   41
   5  Stockwood Green                  26   10    8    8   49   38   38
   6  Frome Town Sports                26   10    4   12   48   55   34
   7  Broad Plain House                26   10    3   13   56   54   33
   8  Westfield [Somerset]             26    9    4   13   70   68   31
   9  Brislington reserves             26    8    7   11   47   54   31
  10  Purnell Sports                   26    8    4   14   33   53   28
  11  Keynsham Town reserves           26    7    6   13   41   56   27
  12  Timsbury Athletic                26    6    7   13   27   46   25
  13  Castle Cary                      26    7    5   14   42   69   22 *
  14  Welton Rovers reserves           26    2    2   22   24  103    8
* - Castle Cary 4 points deducted

      Division One West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Middlezoy Rovers                 24   20    4    0   77   16   64
   2  Wells City reserves              24   14    4    6   48   22   46
   3  Minehead                         24   13    4    7   57   36   43
   4  Street reserves                  24   10    6    8   40   49   36
   5  Winscombe                        24   11    2   11   49   50   35
   6  Cleeve West Town                 24   10    4   10   49   44   34
   7  Ilminster Town                   24   10    4   10   42   47   34
   8  Glastonbury Town                 24    8    7    9   29   33   31
   9  Congresbury                      24   12    2   10   45   40   30 *
  10  Portishead Town reserves         24    7    6   11   39   54   23 #
  11  Combe St Nicholas                24    7    3   14   48   58   17 !
  12  Burnham United                   24    3    8   13   32   49   17
  13  St George Easton-In-Gordano      24    3    2   19   27   84    3 *
* - Congresbury and St George Easton-in-Gordano each 8 point deducted
# - Portishead Town reserves 4 points deducted
! - Combe St Nicholas 7 points deducted

      Division Two East
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Somerton Town                    26   19    5    2   72   24   62
   2  Imperial                         26   15    7    4   64   43   52
   3  Long Ashton                      26   16    3    7   75   44   51
   4  Chew Magna                       26   14    2   10   68   51   44
   5  Saltford                         26   13    4    9   56   30   43
   6  Pensford                         26   12    6    8   46   36   42
   7  A F C Brislington                26   13    6    7   55   30   41 *
   8  Fry Club reserves                26   11    5   10   36   36   38
   9  Farrington Gurney                26   10    5   11   47   46   35
  10  Hengrove Athletic reserves       26   10    4   12   48   56   34
  11  Radstock Town reserves           26    6    7   13   28   50   25
  12  Stockwood Green reserves         26    3    9   14   39   64   18
  13  Cutters Friday reserves          26    2    5   19   27  100   11
  14  Tunley Athletic                  26    2    4   20   42   93    7 #
* - AFC Brislington 4 points deducted
# - Tunley Athletic 3 points deducted

      Division Two West
 Pos  Name                            Pld    W    D    L   GF   GA  Pts
   1  Uphill Castle                    26   19    3    4   86   28   60
   2  Highbridge Town                  26   19    2    5   94   45   59
   3  Worle                            26   16    7    3   75   30   55
   4  Taunton United 1610              26   15    1   10   77   50   46
   5  Nailsea & Tickenham reserves     26   13    7    6   71   48   46
   6  Kewstoke Lions                   26   14    4    8   55   57   46
   7  Ashton & Backwell United reserv  26    9    7   10   60   61   34
   8  Banwell                          26    7    9   10   47   67   30
   9  Cheddar reserves                 26    8    6   12   56   53   29 *
  10  Churchill Club                   26    8    3   15   49   62   27
  11  Nailsea United reserves          26    6    7   13   39   56   25
  12  Clevedon United reserves         26    6    5   15   47   70   23
  13  Weston St John                   26    5    4   17   42  101   19
  14  Burnham United reserves          26    2    5   19   27   97   11
* - Cheddar reserves 1 point deducted

After this season


 

Premier/Division One Cup

Group Stage

Group A

  Cong FTS Peas
Congresbury   1-3 1-6
Frome Town Sports      
Peasedown Athletic   4-2  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Peasedown Athletic         2   2   0   0  10   3   6
  2 Frome Town Sports          2   1   0   1   5   5   3
  3 Congresbury                2   0   0   2   2   9   0

Group B

  Midd Stre Tims West
Middlezoy Rovers   3-4    
Street     2-1 5-0
Timsbury Athletic 1-3     1-0
Westfield 2-4      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Street reserves            3   3   0   0  11   4   9
  2 Middlezoy Rovers           3   2   0   1  10   7   6
  3 Timsbury Athletic          3   1   0   2   3   5   3
  4 Westfield                  3   0   0   3   2  10   0

Group C

  Glas Ilmi Lark Welt
Glastonbury     4-0  
Ilminster Town 1-0     6-0
Larkhall Athletic reserves   3-1    
Welton Rovers reserves 1-3   1-7  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Ilminster Town             3   2   0   1   8   3   6
  2 Glastonbury                3   2   0   1   7   2   6
  3 Larkhall Athletic reserves 3   2   0   1  10   6   6
  4 Welton Rovers reserves     3   0   0   3   2  16   0

Group D

  Bris Burn Port Purn
Brislington reserves   1-0 3-2  
Burnham United     3-3  
Portishead Town reserves       7-1
Purnell Sports 1-3 2-4    

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Brislington                3   3   0   0   7   3   9
  2 Portishead Town reserves   3   1   1   1  12   7   4
  3 Burnham United             3   1   1   1   7   6   4
  4 Purnell Sports             3   0   0   3   4  14   0

Group E

  Cast Keyn St G Wins
Castle Cary     4-1  
Keynsham Town reserves 0-3     2-1
St George Easton in Gordano   0-1   1-1
Winscombe 4-0      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Castle Cary                3   2   0   1   7   5   6
  2 Keynsham Town reserves     3   2   0   1   3   4   6
  3 Winscombe                  3   1   1   1   6   3   4
  4 St George Easton-in-Gord.  3   0   1   2   2   6   1

Group F

  Clee StoG StoW Well
Cleeve West Town   2-1   4-2
Stockwood Green     1-4 1-3
Stockwood Wanderers 2-3      
Wells City reserves     1-2  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Cleeve West Town           3   3   0   0   9   5   9
  2 Stockwood Wanderers        3   2   0   1   8   5   6
  3 Wells City reserves        3   1   0   2   6   7   3
  4 Stockwood Green            3   0   0   3   3   9   0

Group G

  Broa Comb Mine Shep
Broad Plain House   4-2    
Combe St Nicholas     3-2 2-2
Minehead 2-1     3-2
Shepton Mallet reserves 2-0      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Minehead                   3   2   0   1   7   6   6
  2 Shepton Mallet reserves    3   1   1   1   6   5   4
  3 Combe St Nicholas          3   1   1   1   7   8   4
  4 Broad Plain House          3   1   0   2   5   6   3

Round 1

Round 2

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Bridgwater Town, 17/5/16)


 

Division Two Cup

Group Stage

Group A

  AFCB Clev Lg A Worl
AFC Brislington       3-1
Clevedon United reserves 0-2      
Long Ashton 0-3 3-3    
Worle   5-1 4-2  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 A F C Brislington          3   3   0   0   8   1   9
  2 Worle                      3   2   0   1  10   6   6
  3 Long Ashton                3   0   1   2   5  10   1
  4 Clevedon United reserves   3   0   1   2   4  10   1

Group B

  Chur Heng Impe NaiU
Churchill Club   4-1 5-1  
Hengrove Athletic reserves       4-1
Imperial   3-1   2-1
Nailsea United reserves 2-1      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Churchill Club 70          3   2   0   1  10   4   6
  2 Imperial                   3   2   0   1   6   7   6
  3 Hengrove Athletic reserves 3   1   0   2   6   8   3
  4 Nailsea United reserves    3   1   0   2   4   7   3

Group C

  Burn Cutt FryC UphC
Burnham United reserves   8-0   1-5
Cutters Friday res       0-9
Fry Club reserves 3-1 7-2    
Uphill Castle     4-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Uphill Castle              3   3   0   0  18   2   9
  2 Fry Club reserves          3   2   0   1  11   7   6
  3 Burnham United reserves    3   1   0   2  10   8   3
  4 Cutters Friday reserves    3   0   0   3   2  24   0

Group D

  1610 A+BU FarG Some
1610 Taunton United     1-2  
Ashton & Backwell United reserves 1-7     2-1
Farrington Gurney   4-2   3-4
Somerton 2-2      

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Farrington Gurney          3   2   0   1   9   7   6
  2 1610 Taunton United        3   1   1   1  10   5   4
  3 Somerton                   3   1   1   1   7   7   4
  4 Ashton & Backwell Utd res  3   1   0   2   5  12   3

Group E

  High Salt Tunl WSJ
Highbridge Town     10-2  
Saltford 2-1      
Tunley Athletic   4-4   7-4
Weston St Johns 2-5 1-4    

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Saltford                   3   2   0   1  10   6   7
  2 Highbridge Town            3   2   0   1  16   6   6
  3 Tunley Athletic            3   1   1   1  13  18   4
  4 Weston St Johns            3   0   0   3   7  16   0

Group F

  Chew Kews N+T Pens
Chew Magna     0-1 1-0
Kewstoke Lions 0-3     3-0
Nailsea & Tickenham res   2-2    
Pensford     0-1  

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Nailsea & Tickenham res    3   2   1   0   4   2   7
  2 Chew Magna                 3   2   0   1   4   1   6
  3 Kewstoke Lions             3   1   1   1   5   5   4
  4 Pensford                   3   0   0   3   0   5   0

Group G

  Banw Ched Rads Stoc
Banwell     1-3  
Cheddar reserves 4-2   2-1  
Radstock Town reserves       1-1
Stockwood Green res 6-0 0-5    

Pos Name                     Pld   W   D   L  GF  GA Pts
  1 Cheddar reserves           3   3   0   0  11   3   9
  2 Stockwood Green reserves   3   1   1   1   7   6   4
  3 Radstock Town reserves     3   1   1   1   5   4   4
  4 Banwell                    3   0   0   3   3  13   0

Quarter Finals

Semi-Finals

Final (@ Bishop Sutton, 20/5/16)


 
<< Previous season  Return to Somerset County League menu 
2015-16 season summary page  F.C.H.D. Homepage