|
2001-02 |
|
F.A. Trophy |
|
First Round
- Bilston Town 1-1 Gresley Rovers
- Hednesford Town 5-0 Racing Club Warwick
- Trafford 1-1 Ossett Albion
- Blyth Spartans 2-0 Burscough
- Workington 0-2 Lincoln United
- Gateshead 4-0 Redditch United
- Ashton United 4-1 Rocester
- Moor Green 3-0 Bamber Bridge
- Matlock Town 1-1 Marine
- Ossett Town 1-1 Hyde United
- Grantham Town 1-0 Stamford
- Gretna 3-1 Witton Albion
- Guiseley 0-0 Stafford Rangers
- Droylsden 1-1 Frickley Athletic
- Corby Town 0-3 Vauxhall Motors
- Harrogate Town 2-0 Colwyn Bay
- Radcliffe Borough 0-0 Accrington Stanley
- Ilkeston Town 1-0 Gainsborough Trinity
- Chorley 0-1 Farsley Celtic
- Rossendale United 3-3 Bedworth United
- Atherstone United 1-2 Spennymoor United
- Barrow 2-1 Halesowen Town
- Kendal Town 3-2 Bradford Park Avenue
- Sutton Coldfield Town 1-0 Hucknall Town
- North Ferriby United 1-0 Shepshed Dynamo
- Hinckley United 2-1 Eastwood Town
- Bloxwich United 2-3 Solihull Borough
- Belper Town 0-4 Runcorn Halton
- Leek Town 0-1 Tamworth
- Spalding United 0-0 Altrincham
- Stocksbridge Park Steels 1-1 Whitby Town
- Slough Town 0-2 Aylesbury United
- Dulwich Hamlet 3-1 Evesham United
- Chippenham Town 1-4 Walton & Hersham
- Ashford Town (Kent) 1-2 Bromley
- Barking & East Ham United 1-3 Cindeford Town
- Dartford 0-3 Braintree Town
- Northwood 0-1 Maidenhead United
- Hitchin Town 1-2 Kingstonian
- Uxbridge 3-3 Cirencester Town
- Worcester City 1-1 Mangotsfield United
- Sittingbourne 1-3 Fisher Athletic
- Whyteleafe 0-5 Hampton & Richmond Borough
- Tonbridge Angels 3-3 Merthyr Tydfil
- Croydon 3-1 Ford United
- Bedford Town 4-0 Worthing
- Crawley Town 0-1 Newport I O W
- Gravesend & Northfleet 2-0 Chelmsford City
- Heybridge Swifts 2-3 Erith & Belvedere
- Histon 3-1 Weston super Mare
- Tooting & Mitcham United 3-0 Salisbury City
- Oxford City 2-4 Bashley
- Banbury United 1-0 Windsor & Eton
- Wealdstone 1-1 Bishop's Stortford
- Eastbourne Borough 0-0 Chatham Town
- Bath City 2-3 Newport County
- Cambridge City 4-1 Gloucester City
- Rothwell Town 1-1 Billericay Town
- Folkestone Invicta 0-1 Tiverton Town
- Enfield 2-1 Hastings Town
- Kettering Town 3-1 Swindon Supermarine
- Purfleet 4-2 Boreham Wood
- Staines Town 1-2 Thame United
- Clevedon Town 3-3 Harlow Town
- Burnham 1-1 Yeading
- Hendon 2-1 Sutton United
- Rugby United 1-4 Bognor Regis Town
- Wisbech Town 1-1 St Albans City
First Round Replays
- Gresley Rovers 0-0 Bilston Town (Gresley Rovers won 5-4 on penalties)
- Ossett Albion 0-3 Trafford
- Marine 3-2 Matlock Town
- Hyde United 3-2 Ossett Town
- Stafford Rangers 4-2 Guiseley
- Frickley Athletic 1-1 Droylsden (Frickley won 4-3 on penalties)
- Accrington Stanley 2-0 Radcliffe Borough
- Bedworth United 2-0 Rossendale United
- Altrincham 3-2 Spalding United
- Whitby Town 3-0 Stocksbridge Park Steels
- Cirencester Town 4-1 Uxbridge
- Mangotsfield United 2-1 Worcester City
- Merthyr Tydfil 3-2 Tonbridge Angels
- Bishop's Stortford 3-2 Wealdstone
- Carshalton Athletic 5-1 St Leonards
- Havant & Waterlooville 2-3 Grays Athletic
- Harrow Borough 2-3 Dorchester Town
- Chatham Town 0-1 Eastbourne Borough
- Billericay Town 5-3 Rothwell Town
- Harlow Town 5-0 Clevedon Town
- Yeading 1-2 Burnham
- St Albans City 3-0 Wisbech Town
Second Round
- Accrington Stanley 1-1 Altrincham
- Moor Green 2-1 Trafford
- Worksop Town 3-2 Marine
- Runcorn 4-2 Farsley Celtic
- North Ferriby United 4-2 Spennymoor United
- Gretna 0-1 Emley
- Stafford Rangers 0-3 Vauxhall Motors
- Lincoln United 0-1 Solihull Borough
- Whitby Town 1-2 Blyth Spartans
- Bedworth United 1-4 Gresley Rovers
- Kendal Town 1-2 Harrogate Town
- Lancaster City 2-1 Hinckley United
- Hyde United 0-4 Ilkeston Town
- Barrow 1-1 Burton Albion
- Stourport SWifts 5-4 Bishop Auckland
- Grantham Town 5-1 Frickley Athletic
- Hednesford Town 2-1 Gateshead
- Sutton Coldfield Town 0-3 Tamworth
- King's Lynn 4-1 Ashton United
- Kingstonian 6-2 Cirencester Town
- Dulwich Hamlet 2-1 Billericay Town
- Mangotsfield United 3-1 Dorchester Town
- Fisher Athletic 5-1 Merthyr Tydfil
- Purfleet 2-1 Kettering Town
- Tiverton Town 6-0 Croydon
- Bashley 1-1 Burnham
- Bishop's Stortford 1-1 Grays Athletic
- Eastbourne Borough 0-0 Bedford Town
- Hampton & Richmond Borough 2-2 Harlow Town
- Banbury United 0-2 Cambridge City
- Walton & Hersham 2-3 Newport County
- Bromley 1-1 Tooting & Mitcham United
- Welling United 8-1 Erith &Belvedere
- Braintree Town 1-1 Basingstoke Town
- Carshalton Athletic 1-0 Newport I O W
- Thame United 1-5 Bognor Regis Town
- Chesham United 4-0 Weymouth
- Cinderford Town 0-2 Gravesend & Northfleet
- Enfield 2-2 Histon
- Maidenhead United 1-2 Hendon
- Aylesbury United 0-2 Aldershot Town
- Canvey Island 5-1 St Albans City
Second Round Replays
- Altrincham 1-1 Accrington Stanley (Altrincham won 3-1 on penalties)
- Burton Albion 5-0 Barrow
- Burnham 1-4 Bashley
- Grays Athletic 3-2 Bishop's Stortford
- Bedford Town 1-2 Eastbourne Borough
- Harlow Town 1-2 Hampton & Richmond Borough
- Tooting & Mitcham United 3-1 Bromley
- Basingstoke Town 0-2 Braintree Town
- Histon 3-1 Enfield
Third Round
-
- Scarborough 2-0 Hednesford Town
- Leigh R M I 2-2 Emley
- Worksop Town 4-3 Tamworth
- Chester City 1-1 Stourport Swifts
- Southport 1-1 Gresley Rovers
- Northwich Victoria 3-1 Boston United
- Solihull Borough 3-0 Runcorn Halton
- Stalybridge Celtic 1-1 Nuneaton Borough
- Burton Albion 3-0 Blyth Spartans
- Ilkeston Town 0-2 Telford United
- Vauxhall Motors 4-0 Lancaster City
- North Ferriby United 3-2 Altrincham
- Morecambe 2-0 King's Lynn
- Doncaster Rovers 2-0 Harrogate Town
- Grantham Town 2-1 Moor Green
- Grays Athletic 2-4 Welling United
- Chesham United 2-2 Hereford United
- Dulwich Hamlet 3-4 Braintree Town
- Margate 3-1 Hayes
- Stevenage Borough 5-1 Dover Athletic
- Fisher Athletic 0-5 Barnet
- Histon 1-1 Gravesend & Northfleet
- Hampton & Richmond Borough 2-0 Newport County
- Bashley 2-1 Bognor Regis Town
- Tiverton Town 1-3 Yeovil Town
- Dagenham & Redbridge 1-0 Eastbourne Borough
- Forest Green Rovers 1-1 Aldershot Town
- Canvey Island 2-2 Purfleet
- Mangotsfield United 3-2 Tooting & Mitcham United
- Cambridge City 1-1 Hendon
- Farnborough Town 1-1 Carshalton Athletic
- Woking 2-1 Kingstonian
Third Round Replays
- Emley 1-4 Leigh R M I
- Stourport Swifts 0-3 Chester City
- Gresley Rovers 1-0 Southport
- Nuneaton Borough 3-2 Stalybridge Celtic
- Hereford United 4-0 Chesham United
- Gravesend & Northfleet 3-1 Histon
- Aldershot 2-3 Forest Green Rovers
- Purfleet 0-1 Canvey Island
- Hendon 2-0 Cambridge City (@ St Albans City)
- Carshalton Athletic 0-5 Farnborough Town
Fourth Round
- Morecambe 5-0 Gresley Rovers
- Farnborough Town 1-1 Burton Albion
- Gravesend & Northfleet 2-1 Hendon
- Chester City 0-0 Solihull Borough
- Woking 4-2 Welling United
- North Ferriby United 4-4 Braintree Town
- Yeovil Town 1-1 Doncaster Rovers
- Margate 2-0 Leigh R M I
- Vauxhall Motors 0-4 Northwich Victoria
- Dagenham & Redbridge 0-2 Telford United
- Mangotsfield United 0-1 Stalybridge Celtic
- Forest Green Rovers 1-0 Worksop Town
- Grantham Town 1-4 Canvey Island
- Hereford United 4-1 Hampton & Richmond Borough
- Barnet 0-0 Scarborough
- Stevenage Borough 1-0 Bashley
First Round Replays
- Burton Albion 3-2 Farnborough Town
- Solihull Borough 2-4 Chester City
- Braintree Town 2-2 North Ferriby United (Braintree Town won 5-4 on penalties)
- Doncaster Rovers 4-5 Yeovil Town
- Scarborough 2-2 Barnet (Scarborough won 5-3 on penalties)
Fifth Round
- Scarborough 1-1 Morecambe
- Gravesend & Northfleet 0-2 Stalybridge Celtic
- Margate 1-1 Braintree Town
- Stevenage Borough 3-2 Forest Green Rovers
- Yeovil Town 2-1 Canvey Island
- Burton Albion 3-0 Woking
- Chester City 2-1 Hereford United
- Northwich Victoria 3-2 Telford United
Fifth Round Replays
- Morecambe 3-0 Scarborough
- Braintree Town 1-2 Margate
Quarter Finals
- Margate 1-2 Morecambe
- Northwich Victoria 0-2 Yeovil Town
- Stevenage Borough 1-0 Stalybridge Celtic
- Burton Albion 2-0 Chester City
Semi-Finals (2 Legs)
- Yeovil Town 4-0 Burton Albion
- Burton Albion 2-1 Yeovil Town
- Yeovil Town won 5-2 on aggregate
- Morecambe 1-2 Stevenage Borough
- Stevenage Borough 2-0 Morecambe
- Stevenage Borough won 4-1 on aggregate
Final (@ Aston Villa)
- Stevenage Borough 0-2 Yeovil Town
Please credit the F.C.H.D. when using this information elsewhere