|
1992-93 |
|
F.A. Sunday Cup |
|
Exempt to Round 2 : A3, Bricklayers Sports, Eagle Knowsley, Ford Basildon, Marston Sports, Lodge Cottrell, Nicosia, Oakenshaw, Ouzavich, Ranelagh Sports, St Joseph’s (Luton), Theale
Preliminary Round
- Humbledon Plains Farm 0-2 Clubmoor Nalgo
- Manfast Kirkby 4-1 Green Man
- Bournville Wanderers 3-5 Leicester City Bus
- Crawley Sports Club 0-1 Olympic Star
- Lee Chapel North 2-1 Slade Celtic
- Watford Labour Club 3-1 Chapel United
- Hammer 1-4 Chequers (Herts)
- Inter Royalle 0-2 Hanham Sunday
- Lebeq Tavern 0-1 S T Merton
- B R S C Aidan 1-5 Reading Borough
First Round
- Lynemouth 1-1 B R N E S C
- Albion Sports 1-3 Royal Oak
- Almithak 1-0 Blyth Waterloo S C
- Hartlepool Lion Hotel 1-1 Nenthead
- Mayfield United scr-w/o Baildon Athletic
- B & A Scaffolding 1-0 Railway Hotel
- Blue Union 0-3 Clubmoor Nalgo
- Framwellgate Moor & Pity Me 7-3 Dudley & Weetslade
- Dock 11-0 Woodlands 84
- Northwood 3-4 Lion Hotel
- Bolton Woods 1-2 Britannia V N C
- Iron Bridge 1-2 Lobster
- Mitre B S 2-1 Star Athletic
- Wirral Boxers 1-3 East Levenshulme
- East Bowling Unity 2-1 Croxteth & Gilmoss R B L
- Littlewoods Athletic 4-1 Netherby R B L
- Napoli 3-1 Whetley Lane
- Chesterfield Park 1-4 Carnforth
- Redbad Rovers 0-3 Manfast Kirkby
- Seymour 4-1 Halewood Labour
- Wednesfield Albion 1-2 Dulwich
- Leicester City Bus 5-1 A D Bulwell
- Altone Steels 4-0 F C Coachman
- Cork & Bottle 0-1 Vanaid
- Olympic Star 0-1 Ansells Stockland Star
- Kenwick Dynamoes 1-2 Jolly Farmers
- Olton Royale 5-1 Gamlingay O B
- Lee Chapel North 2-3 Inter Volante
- Luton Way 4-3 Brookvale Athletic
- North Lynn Sunday w/o-scr Evergreen
- Watford Labour Club 1-0 Sandwell
- St Clements Hospital 2-0 Hundred Acre
- Girton Eagles 0-0 Elliott Star (Sunday)
- Poringland Wanderers 4-2 Continental
- A E L 2-1 Chequers (Herts)
- Heathfield 2-0 Fryerns Community
- Dereham Hobbies 2-1 Priory Sports
- Collier Row Supporters 0-2 Sawston Keys
- Berner United 2-2 Rolls Royce Sunday
- Phoenix 0-1 St Joseph’s (South Oxhey)
- Concord Rangers 1-1 Bly Spartans
- Merton Admiral 6-1 Thorn Walk Tavern
- Somersett Ambury V & E 2-1 Hanham Sunday
- Coach & Horses 2-1 Leyton Argyle
- Broad Plain House 1-2 Caversham Park
- Bedfont Sunday 5-1 Old Wimbedonians
- Quested 2-1 S T Merton
- Oxford Road Social 1-3 St Peter's
- Sheerness Steel United 1-3 Northfield Rangers
- Horn Park 4-0 Hove Dynamoes
- Poole Town Social 0-2 Reading Borough
- Sartan United 0-2 Santogee 66
First Round Replays
- B R N E S C 3-0 Lynemouth
- Blyth Waterloo S C 0-1 Almithak
- Nenthead 1-4 Hartlepool Lion Hotel
- Elliott Star (Sunday) 3-2 Girton Eagles
- Rolls Royce Sunday 2-3 Berner United
- Bly Spartans 3-0 Concord Rangers
Second Round
- Royal Oak 2-1 Mitre B S
- Clubmoor Nalgo 1-1 Britannia V N C
- Seymour 2-0 Almithak
- East Levenshulme 3-3 Baildon Athletic
- B R N E S C 1-2 Oakenshaw
- Littlewoods Athletic 0-2 Manfast Kirkby
- Nicosia 4-0 Carnforth
- Lobster 2-0 Hartlepool Lion Hotel
- Dock 2-3 Napoli
- B & A Scaffolding 2-1 Lion Hotel
- A3 4-3 Framwellgate Moor & Pity Me
- Eagle Knowsley 1-0 East Bowling Unity
- Dulwich 2-2 Inter Volante
- Altone Steels 1-3 Jolly Farmers
- Bricklayers Sports 1-3 Vanaid
- North Lynn Sunday 1-2 Marston Sports
- Leicester City Bus 0-2 St Joseph's (Luton)
- Olton Royale 4-0 St Clements Hospital
- Sawston Keys 1-2 Lodge Cottrell
- Ansells Stockland Star 1-0 Poringland Wanderers
- Ouzavich 3-1 Ford Basildon
- Luton Way 2-3 Caversham Park
- A E L 5-0 Dereham Hobbies
- Quested 4-1 Elliott Star (Sunday)
- Watford Labour Club 0-2 Theale
- St Peter's 2-4 Bedfont Sunday
- Heathfield 4-0 Merton Admiral
- Ranelagh Sports 4-3 Northfield Rangers
- Coach & Horses 1-4 Reading Borough
- St Joseph's (South Oxhey) 1-2 Berner United
- Horn Park 1-2 Somersett Ambury V & E
- Santogee 66 0-4 Bly Spartans
Second Round Replays
- Britannia V N C 4-3 Clubmoor Nalgo
- Baildon Athletic 4-2 East Levenshulme
- Inter Volante 1-3 Dulwich
Third Round
- Eagle Knowsley 2-3 Manfast Kirkby
- B & A Scaffolding 1-0 Britannia V N C
- Nicosia 4-0 Baildon Athletic
- Jolly Farmers 1-1 Lobster
- Marston Sports 2-1 Royal Oak
- Seymour 0-0 Napoli
- Oakenshaw 6-2 A3
- St Joseph's (Luton) 0-0 Olton Royale
- Bedfont Sunday 2-2 Somersett Ambury V & E
- Lodge Cottrell 0-0 Dulwich (abandoned during extra time)
- Berner United 1-2 Heathfield
- Ansells Stockland Star 1-1 Reading Borough
- A E L 1-1 Caversham Park
- Ranelagh Sports 2-0 Vanaid
- Theale 5-0 Ouzavich
- Bly Spartans 2-0 Quested
Third Round Replays
- Lobster 2-1 Nicosia
- Napoli 2-3 Seymour
- Olton Royale 0-1 St Joseph's (Luton)
- Somersett Ambury V & E 0-2 Bedfont Sunday
- Reading Borough 3-1 Ansells Stockland Star
- Caversham Park 1-3 A E L
Fourth Round
- Seymour 5-1 Oakenshaw
- Manfast Kirkby 1-0 B & A Scaffolding
- Marston Sports 1-0 Nicosia
- Lodge Cottrell 3-1 Lobster
- Ranelagh Sports 2-1 Theale
- St Joseph's (Luton) 1-2 Bedfont Sunday
- A E L 1-0 Heathfield
- Bly Spartans 3-4 Reading Borough
Quarter Finals
- Bedfont Sunday 2-1 Ranelagh Sports
- Seymour 3-1 Lodge Cottrell
- A E L 3-5 Marston Sports
- Manfast Kirkby 0-3 Reading Borough
Semi-Finals
- Reading Borough 0-2 Seymour (@ Reading)
- Marston Sports 0-1 Bedfont Sunday (@ Bilston Town)
Final (@ Chester City, 2/5/93)
- Seymour 1-0 Bedfont Sunday
Please credit the F.C.H.D. when using this information elsewhere