|
1980-81 |
|
F.A. Cup |
|
Preliminary Round
- Peterlee Newtown 1-1 West Auckland Town
- Carlisle City 1-4 Farsley Celtic
- Netherfield 3-2 Washington
- Bridlington Trinity 3-0 Eppleton Colliery Welfare
- Whitby Town 3-1 Yorkshire Amateur
- Easington Colliery Welfare 0-2 South Bank
- Thackley 1-1 Wingate (Durham)
- Consett 0-2 Crook Town
- New Brighton 1-3 Worsbrough Bridge Miners Welfare
- Emley 0-3 Fleetwood Town
- Prescot Cables 2-1 South Liverpool
- Formby 0-2 Glossop
- Porthmadog 1-1 Skelmersdale United
- Caernarfon Town 0-2 Chorley
- Rossendale United 1-1 Worksop Town
- Denaby United 1-3 Frickley Athletic
- Nantwich Town 0-0 Winterton Rangers
- Buxton 1-2 Eastwood Town
- Normanby Park Works 0-0 Sutton Town
- Desborough Town 2-1 Friar Lane Old Boys
- March Town United 2-1 Stamford
- Gainsborough Trinity 3-1 Heanor Town
- Walsall Wood 0-3 Winsford United
- Bilston 3-2 Congleton Town
- Redditch United 0-0 Witton Albion
- Gresley Rovers 1-1 Highgate United
- Tamworth 3-0 Wolverton Town
- Histon 3-0 Irthlingborough Diamonds
- Racing Club Warwick 1-2 V S Rugby
- Brierley Hill Alliance 0-2 Darlaston
- Oxford City 0-2 Cheltenham Town
- Cinderford Town 0-0 Forest Green Rovers
- Brereton Social 1-1 Evesham United
- St Neots Town 3-1 Thetford Town
- Chatteris Town 1-1 Great Yarmouth Town
- Potton United 0-1 Wisbech Town
- Bury Town 2-1 Felixstowe Town
- Tiptree United 3-0 Wootton Blue Cross
- Edgware 4-3 Hoddesdon Town
- Newmarket Town 1-0 Wellingborough Town
- Hayes 2-0 Hemel Hempstead
- Milton Keynes City 0-2 Southall
- Dulwich Hamlet 3-1 Hampton
- Staines Town 0-1 Willesden
- Carshalton Athletic 2-0 Feltham
- Walton & Hersham 3-0 Woodford Town
- Chertsey Town 2-1 Dunstable
- Rainham Town 3-4 Uxbridge
- Epping Town 2-1 Haringey Borough
- Worthing 0-1 Basingstoke Town
- Egham Town 3-1 Molesey
- Arundel 0-2 Kingstonian
- Hornchurch 2-3 Walthamstow Avenue
- Cheshunt 0-1 Clapton
- Peacehaven & Telscombe 0-1 Tilbury
- Cray Wanderers 1-1 Dorking Town
- Haywards Heath 1-0 Whitstable Town
- Crawley Town 2-1 Deal Town
- Herne Bay 0-3 Tonbridge
- Chatham Town 2-1 Eastbourne United
- Ringmer 3-1 Tunbridge Wells
- Horsham 1-6 Lewes
- Three Bridges 0-1 Wokingham Town
- Bracknell Town 1-5 Poole Town
- Newbury Town 1-0 Pagham
- Chichester City 1-1 Devizes Town
- Lye Town 2-0 Mangotsfield United (@ Mangotsfield United)
- Calne Town 0-1 Chippenham Town
- Paulton Rovers 0-3 Weston Super Mare
- Bath City 7-1 Glastonbury
- Shepton Mallet Town 2-1 Welton Rovers
- Chard Town 1-1 Clevedon Town
- Saltash United 5-0 Wadebridge Town
- Newquay 8-0 Ottery St Mary
Preliminary Round Replays
- West Auckland Town 3-4 Peterlee Newtown
- Wingate (Durham) 0-1 Thackley
- Skelmersdale United 3-1 Porthmadog
- Worksop Town 3-1 Rossendale United
- Winterton Rangers 0-1 Nantwich Town
- Sutton Town 2-3 Normanby Park Works
- Witton Albion 5-1 Redditch United
- Highgate United 3-1 Gresley Rovers
- Forest Green Rovers 0-0 Cinderford Town
- Evesham United 3-2 Brereton Social
- Great Yarmouth Town 3-2 Chatteris Town
- Dorking Town 0-2 Cray Wanderers
- Devizes Town 1-3 Chichester City
- Clevedon Town 4-1 Chard Town
Preliminary Round Second Replay
- Cinderford Town 1-2 Forest Green Rovers (@ Gloucester City)
Second Qualifying Round
- Billingham Synthonia 2-0 Farsley Celtic
- Gateshead 2-0 Tow Law Town
- Bishop Auckland 1-0 Bridlington Trinity
- Evenwood Town 2-0 Shildon
- Barrow 1-1 Whitby Town
- Spennymoor United 1-2 Horden Colliery Welfare
- Blue Star 2-0 Thackley
- Penrith 2-0 Goole Town
- Accrington Stanley 1-1 Fleetwood Town
- Leyland Motors 0-4 St Helens Town
- Curzon Ashton 1-4 Prescot Cables
- Hyde United 1-2 Burscough
- Bootle 0-1 Chorley
- Colwyn Bay 2-2 Marine
- Appleby Frodingham{1} 0-2 Worksop Town
- North Ferriby United 0-0 Stalybridge Celtic
- Alfreton Town 1-0 Eastwood Town
- Leek Town 1-1 Northwich Victoria
- Barton Town 4-1 Desborough Town
- Grantham 1-3 Boston United
- Corby Town 2-0 Gainsborough Trinity
- Holbeach United 0-3 Boston
- Belper Town 2-2 Winsford United
- Stourbridge 1-1 Burton Albion
- Bedworth United 1-2 Witton Albion
- Oldbury United 0-3 Sutton Coldfield Town
- Hinckley Athletic 2-1 Tamworth
- King's Lynn 2-0 Enderby Town
- Banbury United 3-3 V S Rugby
- Dudley Town 0-0 Moor Green
- Buckingham Town 2-1 Cheltenham Town
- Halesowen Town 1-4 Kidderminster Harriers
- Bourne Town 0-2 Great Yarmouth Town
- Harwich & Parkeston 2-1 Stowmarket
- Bedford Town 4-0 Bury Town
- Gorleston 0-1 Hitchin Town
- Chelmsford City 3-1 Edgware
- Letchworth Garden City 0-0 Wembley
- Finchley 0-1 Hayes
- Kempston Rovers 2-1 Witney Town
- Billericay Town 1-2 Dulwich Hamlet
- Harrow Borough 3-4 St Albans City
- Addlestone & Weybridge Town 1-0 Carshalton Athletic
- Harefield United 0-0 Maidenhead United
- Barton Rovers 1-0 Walton & Hersham
- Hounslow 1-3 Slough Town
- Aylesbury United 6-0 Uxbridge
- Hendon 1-1 Woking
- Kingstonian 2-1 Egham Town
- Waterlooville 0-0 Windsor & Eton
- Aveley 2-0 Walthamstow Avenue
- Grays Athletic 2-0 Dartford
- Canterbury City 2-1 Tilbury
- Dover 2-0 Welling United
- Ashford Town (Kent) 3-0 Crawley Town
- Epsom & Ewell 3-1 Margate
- Bromley 4-0 Chatham Town
- Folkestone 0-2 Maidstone United
- Gosport Borough 2-1 Lewes
- Littlehampton Town 0-3 Croydon
- Andover 0-2 Poole Town
- Sutton United 2-0 Hungerford Town
- Bognor Regis Town 1-2 Newbury Town
- Farnborough Town 1-0 Fareham Town
- Barry Town 1-1 Lye Town
- Llanelli 0-3 Worcester City
- Barnstaple Town 0-1 Bath City
- Melksham Town 0-3 Ton Pentre
- Bideford 2-1 Clevedon Town
- Gloucester City 0-1 Trowbridge Town
- Falmouth Town 2-1 Saltash United
- Penzance 2-3 Taunton Town
Second Qualifying Round Replays
- Whitby Town 1-2 Barrow
- Fleetwood Town 3-2 Accrington Stanley
- Marine 4-0 Colwyn Bay
- Stalybridge Celtic 3-0 North Ferriby United
- Northwich Victoria 1-0 Leek Town
- Winsford United 5-0 Belper Town
- Burton Albion 2-1 Stourbridge
- V S Rugby 1-3 Banbury United
- Moor Green 2-1 Dudley Town
- Wembley 3-1 Letchworth Garden City
- Maidenhead United 5-1 Harefield United
- Woking 1-4 Hendon
- Windsor & Eton 4-1 Waterlooville
- Lye Town 1-2 Barry Town
Third Qualifying Round
- Gateshead 3-0 Billingham Synthonia
- Evenwood Town 0-1 Bishop Auckland
- Horden Colliery Welfare 0-0 Barrow
- Penrith 1-0 Blue Star
- St Helens Town 0-1 Fleetwood Town
- Burscough 4-0 Prescot Cables
- Marine 3-0 Chorley
- Stalybridge Celtic 0-0 Worksop Town
- Northwich Victoria 3-2 Alfreton Town
- Boston United 2-0 Barton Town
- Boston 0-1 Corby Town
- Burton Albion 2-2 Winsford United
- Sutton Coldfield Town 2-1 Witton Albion
- King's Lynn 5-1 Hinckley Athletic
- Moor Green 0-2 Banbury United
- Kidderminster Harriers 2-1 Buckingham Town
- Harwich & Parkeston 1-0 Great Yarmouth Town
- Hitchin Town 3-2 Bedford Town
- Wembley 3-1 Chelmsford City
- Kempston Rovers 0-2 Hayes
- St Albans City 2-1 Dulwich Hamlet
- Maidenhead United 0-0 Addlestone & Weybridge Town
- Slough Town 0-1 Barton Rovers
- Hendon 1-1 Aylesbury United
- Windsor & Eton 1-1 Kingstonian
- Grays Athletic 0-1 Aveley
- Dover 2-2 Canterbury City
- Epsom & Ewell 1-0 Ashford Town (Kent)
- Maidstone United 2-0 Bromley
- Croydon 0-1 Gosport Borough
- Sutton United 4-1 Poole Town
- Farnborough Town 4-1 Newbury Town
- Worcester City 1-1 Barry Town
- Ton Pentre 1-3 Bath City
- Trowbridge Town 2-3 Bideford
- Taunton Town 1-0 Falmouth Town
Third Qualifying Round Replays
- Barrow 2-3 Horden Colliery Welfare
- Worksop Town 1-2 Stalybridge Celtic
- Winsford United 1-3 Burton Albion
- Addlestone & Weybridge Town 5-0 Maidenhead United
- Aylesbury United 1-0 Hendon
- Kingstonian 2-3 Windsor & Eton
- Canterbury City 3-3 Dover
- Barry Town 2-3 Worcester City
Third Qualifying Round Second Replay
- Canterbury City 0-2 Dover
Fourth Qualifying Round
- Northwich Victoria 2-1 Runcorn
- Marine 1-0 Gateshead (tie awarded to Gatehsead)
- Workington 4-1 Bishop Auckland
- Blyth Spartans 7-0 Horden Colliery Welfare
- Fleetwood Town 1-0 Stalybridge Celtic
- Burton Albion 1-0 Penrith
- Burscough 2-0 Morecambe
- King's Lynn 1-3 Stafford Rangers
- Kettering Town 3-0 Banbury United
- Corby Town 0-1 Boston United
- Hitchin Town 0-1 Sutton Coldfield Town
- Worcester City 1-1 Wycombe Wanderers
- A P Leamington 0-1 Barton Rovers
- Kidderminster Harriers 1-0 Nuneaton Borough
- Maidstone United 2-0 Barking
- Aylesbury United 1-1 Barnet
- Enfield 5-0 Epsom & Ewell
- Harlow Town 1-1 Wealdstone
- Harwich & Parkeston 2-2 St Albans City
- Wembley 1-1 Dover
- Gravesend & Northfleet 4-0 Aveley
- Addlestone & Weybridge Town 3-0 Bideford
- Hayes 1-1 Yeovil Town
- Windsor & Eton 2-0 Gosport Borough
- Minehead 2-0 Sutton United
- Merthyr Tydfil 0-1 Farnborough Town
- Weymouth 0-0 Taunton Town
- Leatherhead 1-0 Bath City
Fourth Qualifying Round Replays
- Wycombe Wanderers 1-0 Worcester City
- Barnet 0-0 Aylesbury United
- Wealdstone 0-1 Harlow Town
- St Albans City 3-0 Harwich & Parkeston
- Dover 2-3 Wembley
- Yeovil Town 2-0 Hayes
- Taunton Town 0-3 Weymouth
Fourth Qualifying Round Second Replay
- Barnet 1-0 Aylesbury United
First Round
- Addlestone & Weybridge Town 2-2 Brentford (@ Brentford)
- Barnet 2-2 Minehead
- Blyth Spartans 2-1 Burton Albion
- Boston United 0-4 Rotherham United
- Burnley 1-0 Scarborough
- Burscough 1-2 Altrincham
- Chester 1-2 Barnsley
- Colchester United 3-0 Portsmouth
- Darlington 0-2 Bury
- Enfield 3-0 Wembley
- Exeter City 5-0 Leatherhead
- Fleetwood Town 0-4 Blackpool (@ Blackpool)
- Gillingham 2-1 Dagenham
- Gravesend & Northfleet 1-2 St Albans City
- Harlow Town 0-2 Charlton Athletic
- Hull City 2-1 Halifax Town
- Kettering Town 1-1 Maidstone United
- Kidderminster Harriers 1-1 Millwall
- Lincoln City 1-0 Gateshead
- Mansfield Town 3-1 Rochdale
- Mossley 1-0 Crewe Alexandra
- Northampton Town 1-4 Peterborough United
- Northwich Victoria 1-1 Huddersfield Town
- Oxford United 1-0 Aldershot
- Plymouth Argyle 2-0 Newport County{1}
- Port Vale 4-2 Bradford City
- Reading 1-2 Fulham
- Scunthorpe United 3-1 Hartlepool United
- Southend United 0-1 Hereford United
- Stockport County 0-0 Sheffield United
- Sutton Coldfield Town 0-2 Doncaster Rovers
- Swindon Town 3-2 Weymouth
- Torquay United 2-0 Barton Rovers
- Tranmere Rovers 0-0 York City
- Walsall 3-0 Stafford Rangers
- Wigan Athletic 2-2 Chesterfield
- Wimbledon 7-2 Windsor & Eton
- Workington 0-0 Carlisle United
- Wycombe Wanderers 0-3 A F C Bournemouth
- Yeovil Town 2-1 Farnborough Town
First Round Replays
- Brentford 2-0 Addlestone & Weybridge Town
- Minehead 1-2 Barnet
- Maidstone United 0-0 Kettering Town
- Millwall 1-0 Kidderminster Harriers
- Huddersfield Town 6-0 Northwich Victoria
- Sheffield United 3-2 Stockport County
- York City 1-2 Tranmere Rovers
- Chesterfield 2-0 Wigan Athletic
- Carlisle United 4-1 Workington
First Round Second Replay
- Maidstone United 3-1 Kettering Town
Second Round
- Barnet 0-1 Peterborough United
- Burnley 1-1 Port Vale
- Bury 2-0 Lincoln City
- Charlton Athletic 2-1 A F C Bournemouth
- Colchester United 1-1 Yeovil Town
- Doncaster Rovers 2-1 Blackpool
- Enfield 2-0 Hereford United
- Fulham 1-0 Brentford
- Gillingham 0-0 Maidstone United
- Hull City 1-1 Blyth Spartans
- Millwall 0-1 Exeter City
- Mossley 1-3 Mansfield Town
- Plymouth Argyle 3-0 Oxford United
- Rotherham United 0-1 Barnsley
- St Albans City 1-1 Torquay United
- Scunthorpe United 0-0 Altrincham
- Sheffield United 1-1 Chesterfield
- Tranmere Rovers 0-3 Huddersfield Town
- Wimbledon 2-0 Swindon Town
- Carlisle United 3-0 Walsall
Second Round Replays
- Port Vale 2-0 Burnley
- Yeovil Town 0-2 Colchester United
- Maidstone United 0-0 Gillingham
- Blyth Spartans 2-2 Hull City
- Torquay United 4-1 St Albans City
- Altrincham 1-0 Scunthorpe United
- Chesterfield 1-0 Sheffield United
Second Round Second Replays
- Gillingham 0-2 Maidstone United
- Hull City 2-1 Blyth Spartans (@ Leeds United)
Third Round
- Queens Park Rangers 0-0 Tottenham Hotspur
- Hull City 1-0 Doncaster Rovers
- Leeds United 1-1 Coventry City
- Birmingham City 1-1 Sunderland
- Newcastle United 2-1 Sheffield Wednesday
- Orient 1-3 Luton Town
- Leicester City 3-0 Cardiff City
- Maidstone United 2-4 Exeter City
- Swansea City 0-5 Middlesbrough
- West Bromwich Albion 3-0 Grimsby Town
- Barnsley 2-1 Torquay United
- Port Vale 1-1 Enfield
- Colchester United 0-1 Watford
- Stoke City 2-2 Wolverhampton Wanderers
- West Ham United 1-1 Wrexham
- Wimbledon 0-0 Oldham Athletic
- Southampton 3-1 Chelsea
- Preston North End 3-4 Bristol Rovers
- Everton 2-0 Arsenal
- Liverpool 4-1 Altrincham
- Notts County 2-1 Blackburn Rovers
- Peterborough United 1-1 Chesterfield
- Manchester City 4-0 Crystal Palace
- Norwich City 1-0 Cambridge United
- Nottingham Forest 3-3 Bolton Wanderers
- Manchester United 2-2 Brighton & Hove Albion
- Mansfield Town 2-2 Carlisle United
- Derby County 0-0 Bristol City
- Huddersfield Town 0-3 Shrewsbury Town
- Ipswich Town 1-0 Aston Villa
- Bury 1-1 Fulham
- Plymouth Argyle 1-2 Charlton Athletic
Third Round Replays
- Tottenham Hotspur 3-1 Queens Park Rangers
- Coventry City 1-0 Leeds United
- Sunderland 1-2 Birmingham City
- Enfield 3-0 Port Vale
- Wolverhampton Wanderers 2-1 Stoke City
- Wrexham 0-0 West Ham United
- Oldham Athletic 0-1 Wimbledon
- Chesterfield 1-2 Peterborough United
- Bolton Wanderers 0-1 Nottingham Forest
- Brighton & Hove Albion 0-2 Manchester United
- Carlisle United 2-1 Mansfield Town
- Bristol City 2-0 Derby County
- Fulham 0-0 Bury
Third Round Second Replays
- Wrexham 1-0 West Ham United
- Bury 0-1 Fulham (@ West Bromwich Albion)
Fourth Round
- Tottenham Hotspur 2-0 Hull City
- Coventry City 3-2 Birmingham City
- Newcastle United 2-1 Luton Town
- Leicester City 1-1 Exeter City
- Middlesbrough 1-0 West Bromwich Albion
- Barnsley 1-1 Enfield
- Watford 1-1 Wolverhampton Wanderers
- Wrexham 2-1 Wimbledon
- Southampton 3-1 Bristol Rovers
- Everton 2-1 Liverpool
- Notts County 0-1 Peterborough United
- Manchester City 6-0 Norwich City
- Nottingham Forest 1-0 Manchester United
- Carlisle United 1-1 Bristol City
- Shrewsbury Town 0-0 Ipswich Town
- Fulham 1-2 Charlton Athletic
Fourth Round Replays
- Exeter City 3-1 Leicester City
- Enfield 0-3 Barnsley (@ Tottenham Hotspur)
- Wolverhampton Wanderers 2-1 Watford
- Bristol City 5-0 Carlisle United
- Ipswich Town 3-0 Shrewsbury Town
Fifth Round
- Ipswich Town 2-0 Charlton Athletic
- Middlesbrough 2-1 Barnsley
- Newcastle United 1-1 Exeter City
- Nottingham Forest 2-1 Bristol City
- Peterborough United 0-1 Manchester City
- Southampton 0-0 Everton
- Tottenham Hotspur 3-1 Coventry City
- Wolverhampton Wanderers 3-1 Wrexham
Fifth Round Replays
- Exeter City 4-0 Newcastle United
Quarter Finals
- Everton 2-2 Manchester City
- Middlesbrough 1-1 Wolverhampton Wanderers
- Nottingham Forest 3-3 Ipswich Town
- Tottenham Hotspur 2-0 Exeter City
Quarter Final Replays
- Ipswich Town 1-0 Nottingham Forest
- Manchester City 3-1 Everton
- Wolverhampton Wanderers 3-1 Middlesbrough
Semi-Finals
- Manchester City 1-0 Ipswich Town (@ Aston Villa)
- Tottenham Hotspur 2-2 Wolverhampton Wanderers (@ Sheffield Wednesday)
Semi-Final Replay
- Tottenham Hotspur 3-0 Wolverhampton Wanderers (@ Arsenal)
Final (@ Wembley Stadium)
- Tottenham Hotspur 1-1 Manchester City
Final Replay (@ Wembley Stadium)
- Tottenham Hotspur 3-2 Manchester City
Please credit the F.C.H.D. when using this information elsewhere